Arjantin Liginin Kazananı Belli Oldu

Arjantin Liginin Kazananı Belli Oldu

Arjantin Liginin Kazananı Belli Oldu

Arjantin Ligi, Arjantin’deki en yüksek seviyeli futbol ligi ve CONMEBOL tarafından düzenlenen Copa Libertadores’da en çok takımın katıldığı liglerden biridir. Primera Division olarak da bilinen ligin tarihi, ligdeki takımların başarılarıyla dolu olup, Güney Amerika’nın en iyi futbol kulüplerinden bazılarını barındırmaktadır. süperbet giriş

Arjantin Ligi’nin ilk sezonu 1891’de başladı. İlk kez 1893’te düzenli bir turnuva halinde organize edildi ve bugüne kadar düzenli bir şekilde lig düzenleniyor. Arjantin’in en iyi kulüplerinin birçoğu, genellikle İngiliz beyefendi futbolu ile tanıştığı 19. yüzyılın ortalarında kuruldu. İlk yerli futbol kulübü Quilmes Atletico Club’tı, ancak onların futbol faaliyetleri piyasada değil, sokaklarda oynanıyordu.

1900’lü yıllar, Arjantin futbol kulüplerinin başarıları ile dolu oldu. Boca Juniors, River Plate ve Independiente, ligin ilk şampiyonlarının ardından, futbol tarihindeki en başarılı kulüplerden bazıları haline geldiler.

Arjantin Ligi, ayrıca yabancı futbolcuların transferi ve kullanımında öncü futbol liglerinden biridir. Arjantin, dünyanın en büyük futbol göçü ülkelerinden biri olarak, birçok büyük yıldızın kariyerlerinde dönüm noktalarından biri olarak görülüyor.

Arjantin Ligi formatı, birbirlerine karşı iki maçı olan ekip sayısını değiştirerek düzenli olarak dönüşüyor. Başlangıçta, 20 takım arasında lig maçları yapılırken, fakat 22 takıma yükseltildi ve ANFP’nin kapatılması sonrasında sadece 20 takıma düşürüldü. Lig ayrıca her yıl Supercopa Argentina denilen bir kupa da düzenliyor. Son yıllarda, Arjantin futbol kulüpleri mali kriz yaşamıştır. Düşen ekonomik performans ve durgun ekonomi, kulüp gelirlerini düşürmüştür.

Spor