Fransa Açık Tenis Turnuvası Geçmişten Günümüze

Fransa Açık Tenis Turnuvası Geçmişten Günümüze

Fransa Açık Tenis Turnuvası Geçmişten Günümüze

Kortların Grand Slam’i olarak da bilinen Fransa Açık Tenis Turnuvası, dünyanın en prestijli dört turnuvasından biri olarak kabul edilir. Joybet

Turnuva 1891 ‘de başladı ve 1925’ te resmi olarak uluslararası bir şampiyona olarak tanındı. Fransız Tenis Federasyonu tarafından kuruldu ve başlangıçta Fransız oyuncular için bir açık kapı turnuvası olarak görev yaptı ve yabancı oyuncuları dışarıda bıraktı. 1925 yılına kadar yabancı oyuncuların Fransa Açık’ta yarışmasına izin verilmedi.

Fransa Açık, Birinci Dünya Savaşı’nda öldürülen bir havacı ve Fransız savaş kahramanının adını taşıyan stadyum olan Roland Garros Stadı’nda düzenlenmektedir. Stadyumun merkezi olan Court Philippe Chatrier, 1928 yılında inşa edilmiş ve 2014 yılına kadar tekler şampiyonasına ev sahipliği yapmıştır. O zamandan beri, turnuva hem Philippe Chatrier hem de Suzanne Lenglen mahkemelerinde yapıldı.

Diğer üç Grand Slam turnuvasından farklı olarak, Fransa Açık bir kil yüzeyinde oynanır ve çok yavaş ve tahmin edilemez olduğu bilinmektedir. Mahkemeler genellikle kaygandır ve bu da oyuncuların daha stratejik bir oyun oynamasına neden olur.

Tarih boyunca, turnuva formatta çeşitli değişiklikler ve yenilikler gördü. Grand Slam’de hem erkeklere hem de kadınlara eşit para ödülü sunan 4 turnuvadan ilki oldu. Fransa Açık, tenis tarihinin en etkili oyuncularından bazılarına ev sahipliği yaptı. Ünlü şampiyonlar Chris Evert, Monica Seles, Rafael Nadal, Bjorn Borg, Steffi Graf ve Roger Federer’dir.

Spor