Motogp Büyük Britanya Grand Prix’sini Bagnaia Kazandı

Motogp Büyük Britanya Grand Prix’sini Bagnaia Kazandı

MotoGP Büyük Britanya Grand Prix’sini Bagnaia Kazandı

MotoGP Dünya Şampiyonası’nın 12.etabı olarak yerini alan Büyük Britanya Grand Prix’sinde Ducati takımının İtalyan sürücüsü Francesco Bagnaia birinci olmuş oldu.

Motosiklet yarışlarının en önemli organizasyonu olarak yerini alan MotoGP Dünya Şampiyonası’nda sezonun 12.mücadelesi, İngiltere’nin Northamptonshire bölgesindeki 5,9 kilometrelik Silverstone Pisti’nde toplamda 20 adet tur üzerinden yapıldı. Bagnaia, kariyeri içerisinde ulaştığı 7.galibiyetini eline alırken, bu sezon içerisinde şampiyonluk yarışının içinde de kalma adına oldukça önemli puanlar elde etti.

Liderin 0.426 saniye gerisinde bitiş çizgisini geçmiş olan İspanyol Maverick Vinales (Aprilia) ise yarışı 2.sırada bitirdi. Bagnaia’dan 0.614 saniye sonra yarışı tamamlamış olan Ducati’nin Avustralya kökenli olan sürücüsü Jack Miller ise podyumun 3.basamağında yer aldı. Sıralamada şampiyonluk adayları olarak koltuğa oturan Fabio Quartararo ve Aleix Espargaro isimleri ise gerilerde kaldı. Son tur içerisinde de Espargaro’nun ataklarına karşılık vermeyi başaran şampiyona lideri Quartararo yarışı sekizinci tamamlarken, Espargaro yarışta ancak dokuzuncu olabildi.

MotoGP’de bu sezon şu ana kadar Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo) dört kez zafere ulaşırken, Enea Bastianini (Gresini) ismi ile beraber Fabio Quartararo (Monster Energy Yamaha) üçer, Miguel Oliveira (Red Bull KTM) ve Aleix Espargaro (Aprilia) ise toplamda birer yarış galibiyeti elde etti.

Sezonun 13.yarışı olarak yer alacak olan Avusturya Grand Prix’si, 21 Ağustos 2022 tarihinde, Pazar günü koşulacak.

Pilotlar klasmanının ilk 5 sırası şöyle:

1. Fabio Quartararo (Fransa): 180 puan

2. Aleix Espargaro (İspanya): 158

3. Francesco Bagnaia (İtalya): 131

4. Enea Bastianini (İtalya): 118

5. Johann Zarco (Fransa): 114 (AA)

Yarışlara dair olan tüm detay ve bilgiler ise deneme bonusu imkanı vererek yerini alan internet siteleri içerisinde yer alacak.

Spor