Tenis Spor Dalı Nasıl Oynanır

Tenis Spor Dalı Nasıl Oynanır

Tenis sporu tüm dünyada oynanmakta olan, turnuvaları, yarışmaları olan olimpik bir spor dalıdır. Tenis sporu “Kort” adı verilen sahalarda oynanan bir spordur. Tenis, tenis raketi ve top ekipmanları yardımı ile birlikte oynanır. Tenis maçlarının başlangıcında takımlardan bir tanesi servis atışını yapar ve oyun ya da maç başlamış olur. Başlangıcı yapacak olan oyuncunun 2 adet servis atışı yapma hakkı vardır. Başarısız olma durumunda bir kez daha dener ve bu atışı da başarısız olur ise sayı kaybedilmiş ve sıra rakip takımdaki oyuncuya geçmiş olur. Tenis maçlarında 2 adet takım vardır. Bu takımlarda en az 1 ve en fazla da 2 adet oyuncu yer alır. Maçtaki toplam oyuncu sayısı da buna bağlı olmak ile beraber en az 2 ve en fazla 4 kişiden oluşabilir. Raket ve top ekipmanları haricinde başka bir eşya ile tenis oynanamaz.

Veteran Tenisi ile İlgili Önemli Unsurlar

Veteran tenisi, belirli bir yaşa gelmiş veya belirli bir yaşı aşmış olan oyuncular için düzenlene tenis turnuvasıdır. Veteran tenisi, 85 yaşına gelmiş ya da 85 yaşının üstünde olan tenisçiler için düzenlen bir turnuvadır. Veteran tenisi turnuvaları 35 yaşında başlar ve 35 yaşından itibaren beşer yıllık aralar ile değişkenlik gösterir. Veteran tenisinde kadın ve erkek için yaş farklılıkları vardır. Veteran tenisi turnuvasına dahil olan kadın tenisçi 35 yaşından itibaren beşer yıllık aralar ile 75 yaşına kadar katılım gösterebilir. Erkek tenis oyuncuları ise yine 35 yaşında başlar ve beşer yıllık aralar ile 85 yaşına kadar devam eder. Bilinmekte olan en yaşlı tenis oyuncu ise 93 yaşındadır.

Türkiye Tenis Federasyonu

Türkiye Tenis Federasyonu veya kısaltılmış hali ile TTF, Türkiye’deki tenis yönetimini yapan, düzenleyen ve yöneten federasyondur. İstanbul, Ankara ve İzmir’de TTF’nin şubeleri bulunur. Merkez tenis şubesi ise Ankara’da yer alır. Türkiye Tenis Federasyonu 1953 senesinde kurulmuş, 2004 yılında da özerk bir yapıya sahip olmuştur. Türkiye Tenis Federasyonu’nun başkanı ise Cengiz Durmuş’tur.

Spor