Veteran Tenis Turnuvasına Katılım Göstermek İçin Şartlar Nelerdir

Veteran Tenis Turnuvasına Katılım Göstermek İçin Şartlar Nelerdir

Veteran tenisi, belirli bir yaşa kadar gelmiş olan ya da belirli bir yaşın üzerinde olan tenis oyuncuları için oluşturulmuş ve düzenlenmiş olan bir turnuva çeşididir. Veteran tenisi kadın ve erkek oyuncuların katılabildiği turnuvalardır. Bu tenis turnuvası için belirli bir yaş sınırlaması yapılmıştır. Kadın ve erkek oyuncular için de geçerli olan farklı yaş sınırları vardır. Veteran tenisi turnuva kapsamında ve kurallar dahilinde olmak üzere, kadın tenis oyuncuları için 35 yaşında başlar ve beşer yıllık süreler ile düzenlenir. Kadınlarda 35 yaşından 75 yaşına kadar devamlılık gösteren bir turnuvadır. Erkeklerde ise yine 35 yaşında başlar ve beşer yıllık aralar ile devam eder. Bu turnuvada erkeklerin farklı yanı ise 85 yaşına kadar veteran tenis turnuvasının sürüyor olmasıdır. Şu an günümüzde bilinmekte olan en yaşlı tenisçi ise 93 yaşındadır.

Teniste Giyilmesi Gereken Kıyafetler Nelerdir?

Tenis maçları ya da tenis turnuvalarında giyilecek olan kıyafetler yönetmelik tarafınca belirlenmiş olan kurallara uygun kıyafetlerdir. Bu kıyafetler kadınlar için şort, şort etek, tenis takımı ya da tenis elbisesi, farklı ve çokça çeşitte yaka tipi olan tişörtlerdir. Erkekler için ise fazla bir seçenek bulunmamak ile birlikte şort, atlet ve farklı yaka tiplerine sahip tişörtlerdir. Bir tenis oyuncusu müsabakaya çıkmadan önce kıyafetlerinin özenli, düzenli, temiz ve titiz olmasına dikkat göstermesi gerekir.

Bir Tenis Maçında Toplamda Kaç Adet Hakem Bulunuyor?

Bir tenis maçını oynanabilmesi için sahada veya alanda hakem bulundurulması gerekmektedir. Tenis maçlarında normal spor maçlarından farklı olarak oldukça fazla sayıda hakem yer alır. Bir tenis maçı için kortta toplamda 13 adet hakem yer alır. Her hakemin görevi ve görevi haricinde bulunduğu konum farklıdır. Bu hakemler ise sırası ile; 1 adet yüksek sandalyede oturan hakem, 1 adet başhakem, 1 adet ağ hakemi, 2 adet ayak hatası hakemi, 2 adet yatay çizgi hakemi ve 6 adet de dikey çizgi hakeminden oluşur. Oyuncuların tam olmasının önemi ne kadar fazla ise hakemlerin de tam olması oldukça büyük bir önem arz eder.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor