Cinsel Sağlık Sorunları ve Tedavisi – Güncel Paylaşım

20 Tem

Cihazınızda doğrudan gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun. Abone Ol Cinsel sağlık sorunları, bireyin haz ve tatmin kaybının ötesine geçen bir sorun olarak tanımlanmaktadır. Cinsel sorunlar psikolojik olarak kişilerde sevilmeme, terk edilme korkusu, yalnızlık, özgüven eksikliği, kadınlık veya erkekliklerinin kötüye kullanılması, aşağılanma, utanma ve gururun incinmesi gibi durumlara neden olur. Çift ilişkilerinde tutku, aşk, cinsellik, yakınlık ve koruma gibi duygusal tatminler eksiklikler arasında ilk sırada gelen sorunları önceden haber vermiştir. Cinsel sağlık sorunları yaşayan ve bunları tedavi edenler için utanç verici bir konu olduğu fikri asla doğru değildir. Cinsel sağlık sorunları olan kişiler sessizliğini ve utancını sonlandırıp tedavi sürecine başlamazlarsa sorunların daha da büyümesini engeller. Çeşitli cinsel sağlık bozukluklarına neden olan bozukluklar arasında penis deformiteleri ve ayrıca penis eğriliği de var. Penis eğriliği Peyronie hastalığı tıbbi terim olarak bilinmektedir. Hastalığın evresini bilmek için öznel bir değerlendirme yapmak çok önemlidir. Semptomlara neden olan plağın fark edilmesinden bu yana geçen süre belirlenmeli; penis ağrısı, plak sertliği ve eğrilik seviyeleri ve zaman içinde oluşan değişimler kaydedilmelidir. Hastada görülen erektil disfonksiyonun varlığı ve şiddeti mutlaka sorgulanmalıdır. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR! Folik Asit Eksikliğinin 5 Nedeni Oluşan risk faktörleri incelenmelidir.

Cinsel İsteksizliğin Nedenleri

Çiftlerin cinsel yaklaşımlarında cinsel isteksizlik ve tiksinti çok önemli sorunlardır. Cinsel isteksizliğin cinselliği tamamen etkilemesi çok nadirdir. Yaşamları boyunca cinsel arzu eylemi için bir arzu hissetmemiş bireylerin sıklığı çok düşüktür. Yaygın bir tanı, cinsel arzunun azalması eğilimidir (hiposeksüellik). Çoğu zaman, isteksizlik partnere veya sevişme biçimine karşıdır.

Cinsel İlgisizlik Tedavisi

Cinsel sağlık sorunu tedavisi Cinsel isteksizlik sorunlarının tedavisinde ilaç ve hormon tedavilerinin yanı sıra hipnoz ve destekleyici yöntemler de tedavi yöntemleri arasında yer alır ancak bu aktiviteler geçicidir. Cinsel isteksizlikteki sorunun değerlendirilmesine ve intrapsişik çatışmaların derecesine göre dinamik, analitik psikoterapi cinsel sorunların tedavisinde hala geçerlidir. Ancak var olan cinsel sorunlar her zaman psikopatolojinin tedavisiyle sonuçlanmaz. Ancak son yıllarda cinsel sorunlara yönelik tedavi yöntemi olarak verilen kısa süreli cinsel terapiler daha fazla uygulanmaktadır. Cinsel tedavide genel tedavi yaklaşımının dört temel özelliği vardır. Psikoterapide amaç terapistin sorunu çözmesi değil, hastanın sorun çözme kapasitesini artırmaktır. Hasta bu aşamayı başarıyla geçtiği süreçte sadece sorunu çözmekle kalmaz, aynı zamanda yaşamıyla ve çevresindeki insanlarla daha kaliteli, daha doyurucu bir alışverişe girer. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR! Terleme Sorunu Çözüm Önerileri Cinsel sorunlarla gelen çiftler genellikle önce birlikte görüşülür. Çiftler arasındaki cinsel iletişim açığının artmasına yardımcı olunur. Ve sorunu çözme sorumluluğu verilir. Bilgilendirme aşamasında cinsel ilişkinin anatomisi, fizyolojisi ve psikolojisi anlatılır. Hatalar düzeltilir ve eksiklikler tamamlanır. Bir dizi derecelendirilmiş cinsel ödev verilir. Bilişsel-davranışçı tedaviye dayalı bir yöntemle tedavi 8-10 seansta tamamlanır. Sevişme basit fiziksel dokunuşlarla başlatılır. Çift, genital organlar hariç, vücuda yarım saatten fazla aktif ve pasif olarak odaklanır. Buna “duyusal odak 1” denir. Bağımsız sorunlar orgazmı ve cinsel ilişkiyi engeller. Daha sonra genital okşama ve karşılıklı mastürbasyon önerilir (duyusal odak 2). Derecelendirilmiş ödevler, korku duydukları alanlar veya bilmedikleri konular hakkında konuşmalarına olanak tanır. Daha sonra, genellikle kadının üstte olduğu bir pozisyonda ilişki önerilir.