Evde Uygulanabilecek Egzersiz Hareketleri

Evde Uygulanabilecek Egzersiz Hareketleri

Evde Uygulanabilecek Egzersiz Hareketleri

Formda kalmak için ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek için herhangi bir spor merkezine gitmeden evde yapılabilen egzersizlerle iyi bir planlama yapılabilir. Bunun yanı sıra spor ve egzersiz uzmanlarının programları ile artık destek alarak düzenli hareket programları daha kolay hale gelmektedir. Bu anlamda yapılan egzersizler farklı mekânlarda kolayca uygulanabilmektedir. Bu anlamda Burak Kulaksız eşliğinde alınan programların kısa sürede istenen hedeflere ulaşmada ciddi farklar meydana getirdiğini belirtebiliriz. Söz konusu hareketlerle alakalı olarak birçok örnek vermek mümkündür.

  • Esneme hareketleri; sağlam bir egzersiz programına başlamadan önce esneme hareketleri yaparak egzersize daha kolay adapte olmak için, vücudumuzu ısıtmak için ve sakatlanma veya yaralanmalara karşı yapılan egzersizlerdir. Bedeni sıkılaştırmak ve etkili bir egzersiz yapmaya vücut kolayca hazırlanmış olacaktır.
  • Plank hareketi; üst bedeni ve bel bölgesini güçlendirmeye yardımcı olan plank egzersizi önemli ve oldukça etkili bir egzersiz türüdür. Herhangi bir ekipmana ihtiyaç duyulmadan her yerde yapılabilen egzersizdir. Karın kaslarını, sırt kaslarını, göğüs kaslarını ve göğüs kafesinin gelişmesinde etkili olan egzersizdir.
  • Step-ups; kalça, üst arka ve ön bacakların güçlenmesini ve sıkılaşması için yapılan egzersizdir. Step egzersizi herhangi basamak üzerinde ya da step olarak tanımlanan bir aletin üzerinde müzik eşliği ile değişik adımlarla yapılan aerobik fitness dalında bir spor türüdür. İstenmeyen yağların gitmesi için ve daha güçlü kaslar için oldukça önemli bir egzersizdir.
  • Bacak sıkılaştırıcı egzersizleri; bacaklara şekil vermek ve bacak kaslarını güçlendirmek için yapılan egzersizlerdir. Özellikle bacağın arkasındaki kasları çalıştırmak ve kalça şekillendiren egzersizlerdir. Tempolu yürüyüş, ip atlama ve evde yapılan kısa süreli hareketler ile de oldukça önemli egzersizler arasındadır.
  • Solunum egzersizi; eşit ve ritmik şekilde nefes almak vücuda sakinlik hissi verir. Nefes egzersizleri ayni zamanda gevşeme egzersizleridir. Herhangi bir yerde yapılabilir; stresli durumlarda genellikle hızlı ve sık nefes alınıp verilir. Derin nefes alma uygulaması ile bu nefes hareketleri sırasında konsantre olunup yapılan egzersizin sonucunda önemli ölçüde kalori yakılmaktadır.

Yukarıda bahsi geçen egzersizlerin doğru bir biçimde uygulanabilmesi ve herhangi bir sağlık sorunu yaşamaksızın amacına uygun bir egzersiz programının tertip edilmesi amacıyla Burak Kulaksız çalışmaları incelenebilir. Spor koçluğu alanında önemli çalışmaları olan Kulaksız profesyonel ve amatör çalışmalar için ayrı ayrı programlar yapmaktadır.

Spor