Havayolu şirketleri geri dönüş yolunda

Havayolu şirketleri geri dönüş yolunda

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Küresel havayolu şirketlerinde borsaya girişler ve şirket tahvili satışları hızlanıyor. Söz konusu piyasa ortamı dünyanın büyük ekonomilerinin yeniden açılmasıyla havayolu şirketlerinin güçleneceği öngörüsüyle birlikte gerçekleşiyor.

Toplanan fonlardaki artış, yatırımcıların salgının en şiddetli dönemini geride bırakan şirketlerin ülkelerdeki sosyal aktivite üzerindeki kısıtlamaların kalkmasıyla yeniden açılma ticaretine öncülük edeceği öngörüsüyle beraber geliyor.

Söz konusu piyasa olayı video konferans sağlayıcısı Zoom ve evde-fitness ekipmanı üreticisi Peloton gibi pandemi döneminin kazanan şirketlerinden, hızlanan Kovid-19 aşı dağıtımı ve ABD hükümetinin teşvik paketinden bir destek bekleyebilen şirketlere doğru gerçekleşen büyük bir rotasyonun bir parçası.

İyimser görünüm, virüsün yayılmasının seyahat ve eğlence şirketlerinin hisse senetlerini ve tahvillerini batırdığı bir yıl öncesindeki süreçle tam bir tezat oluşturuyor.

MSCI’nın küresel havayolları endeksi geçen yıl değerinin üçte birini kaybederken, 2021’de ise şimdiye kadar değerinin beşte birinden fazla sıçradı. Delta ve United Airlines gibi büyük ABD havayolu şirketlerinin hisse senedi fiyatları Ekim ayı başından bu yana yüzde 60’tan fazla arttı.

Tarihsel seviyelerde düşük olan faiz oranları ve küresel merkez bankalarının likidite desteği yatırımcıları salgın nedeniyle hırpalanmış sektörlerde getiri arayışına yönlendirdi. Havalimanı sektörüyse korona virüs pandemisinden en derin etkilenen sektörlerin başında geliyor.

IAG tahvil anlaşması, American Airlines’ın geçen hafta sektörün şimdiye kadarki en büyük borç anlaşması olan 10 milyar dolarlık tahvil ve kredi paketinin tahvil kısmı için borç piyasalarına yönelmesinin ardından gerçekleşti. Havayolu şirketi, anlaşmanın her iki bölümü için de teminat olarak kazançlı bir nakit kaynağı olan uçuş mili sadakat programını koyarak United ve Delta’nın izinden gitmişti.

Wall Street yatırımcıları da havayolu hisselerindeki yatırımlarını arttırdılar. Sun Country bu hafta başında halka arz öncesinde hisselerini 21 ila 23 dolar aralığında fiyat hedefi koymuştu ve hisseler bu hedefi aşarak 24 dolardan fiyatlandırmıştı.

Sun Country listelemede toplam 218 milyon dolar toplarken, kaldıraçlı satın alma şirketi Apollo, havayolundaki hissesinin 100 milyon dolarını BlackRock ve PAR Investment Partners’a satmayı kabul etti. Wall Street tarafından iyi bir karşılama göre hava yolu şirketi Çarşamba günü yüzde 50 yükselirken Perşembe gününü ise yaklaşık 35 dolardan bitirdi. Bir diğer ABD havayolu şirketi olan Frontier Airlines, önümüzdeki haftalarda Nasdaq’ta halka açılacak.

 

 

 

Kaynak: fakatblog.com

Ekonomi