Hisse fiyatları yüksekken yatırım yapılmalı mı?

Hisse fiyatları yüksekken yatırım yapılmalı mı?

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

2007 yılının sonunda borsa yatırımına başlayan iki yatırımcı düşünelim. Bunlardan biri 2008 yılında görülen borsa düşüşü boyunca 12 ay boyunca kademeli alım yaparken, diğeri borsalardaki düşüş sürecinde yatırım yapmaktan kaçındı. Birinci yatırımcı yüksek fiyattan hisse almış olsa da, çöküşü takip eden güçlü toparlanma sürecinde kayıplarını telafi etti. Ancak hisse almaktan kaçınan yatırımcı, borsalardaki yükseliş dönemini kaçırdı.

Elbette, piyasaların zamanlamasını tahmin etmek imkansız olduğu için, genellikle çeşitlendirilmiş bir portföyde, ağırlıklı olarak nakitte kalmak her zaman en güvenli seçenek. Bu durum mantık dışı görünebilir. Ancak Forbes’un haberine göre, JPMorgan tarafından 2012 yılında yapılan bir çalışma bu görüşü doğruluyor. Çalışma “normal yatırım pozisyonlarına geçmeden önce iş dünyasının döngüsünde açık bir dönüm noktasını bekleyen” bir yatırımcıyı simule ediyor. Çalışmada incelenen iki farklı strateji var.

Bunlardan birincisi, piyasaların iyi ve kötü dönemlerinde yatırımlarını satmamak, ikincisi ise yalnızca koşullar elverişliyken yatırım yapmak. Rapora göre koşullar, piyasaların değerlemeleri makul ve işsizlik düşük ya da düşüyor olduğunda elverişli oluyor. Aynı zamanda ekonominin büyüme göstermesi ve enflasyonun %4 ya da altında olması da koşulları yatırım için elverişli kılıyor. Ekonominin bu kriterlerleri karşıladığı dönemlerde, portföydeki yatırımlar korunurken, karşılamadığı dönemlerde nakde geçiş yapılıyor.

 

 

 

 

Kaynak: blogcuvar.com

Ekonomi